close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 czerwca 2019

  Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Korei odbyło się 7 czerwca w Bratysławie. Służyło ono omówieniu m. in. kwestii współpracy w obszarach edukacji, cyber-bezpieczeństwa oraz kultury. Nie zabrakło dyskusji na temat sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim oraz w Europe. Przy tej okazji minister Jacek Czaputowicz odbył także osobne spotkanie bilateralne z koreańską minister SZ Kang Kyung-wha.

  Szef polskiej dyplomacji podziękował za zaangażowanie Korei w Proces Warszawski zainicjowany podczas Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w lutym tego roku w stolicy Polski. Tematem rozmowy była także współpraca gospodarcza między dwoma krajami. – Traktujemy Koreę jako naszego partnera strategicznego. Ogromny potencjał dostrzegamy szczególnie w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, badań i innowacji – ocenił polski minister.

   

  Spotkanie grupy V4 odbyło się przy okazji konferencji GLOBSEC, która miała miejsce w stolicy Słowacji w dniach 6 – 8 czerwca. Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym wyzwaniom, z którymi mierzyć się będzie Sojusz Północnoatlantycki w perspektywie najbliższej dekady („NATO at 80”: Alliance Navigating Disrupted Partnerships). W swoim przemówieniu podkreślił, że obecnie NATO i cała społeczność transatlantycka stoją zarówno przed tradycyjnymi, jak i nowymi wyzwaniami, w tym takimi jak zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Wskazał przy tym na agresywną politykę rosyjską i zagrożenia terrorystyczne płynące z Bliskiego Wschodu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: