close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • TURYSTYKA

 • Polska od kilku lat wysoko plasuje się w rankingach najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Europie. O tym, że ocena ta ma poparcie w rzeczywistości od dawna przekonani są Polacy, a ostatnimi czasy walory polskiej przyrody doceniają również przybysze z zagranicy. W Polsce jest wszystko: piękne nadmorskie plaże i wydmy, góry stare i nowe, jeziora i rzeki, dorodne lasy, niziny i wyżyny,  a nawet pustynia! Pełno zamków i pałaców oraz nowoczesnych miast i malowniczych wiosek, które obfitują w kulturę, rozrywkę, liczne zabytki i perły architektury. Nie brakuje również gospodarstw agro- i eko-turystycznych, uzdrowisk, szlaków i tras turystycznych oraz miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I niech ktoś powie, że Polska nie opływa w bogactwa! Wszystko to jest zaledwie namiastką arcydzieła jakim jest Polska.

   

   

  Nadmorskie atrakcje

  Północna część kraju kusi orzeźwiającymi kąpielami w Bałtyku, żółciutkim piaskiem szerokich nadmorskich plaż oraz mnogością interesujących zabytkowych kościołów, pałaców, czy też oryginalnych, krytych strzechą, starych rybackich chat. Zależnie od gustu znajdą tu miejsce dla siebie zarówno miłośnicy wrzawy letnich wieczorów w nadmorskich kurortach, takich jak Kołobrzeg, Ustka, Kołobrzeg, Sopot czy Hel, jak również amatorzy oddalonych od szumu miast ustronnych wsi i miasteczek. Te pierwsze kuszą mnogością atrakcyjnych pensjonatów, dyskotek, wykwintnych restauracji oraz smażalni, gdzie można skosztować pysznych, świeżutkich ryb. Zaś małe miejscowości, mimo, że na mapie zaznaczone najczęściej zaledwie małym punktem, oferują nie tylko przyjemność obcowania z naturą i sielski wypoczynek, często z domowymi obiadami serwowanymi przez tutejsze gospodynie, ale także mnóstwo małych zabytkowych budowli, zazwyczaj omijanych w drodze do znanych kurortów.

  Trudno nie wspomnieć jeszcze jednej wyjątkowej atrakcji polskiego wybrzeża –Słowińskiego Parku Narodowego – prawdziwej gratki dla miłośników oszałamiających widoków, które zapewniają ruchome wydmy, a także fanów przyrody, którzy mogą tu odnaleźć unikalne gatunki ptaków.

  Zwiedzając nieco oddalone od wybrzeża, ale jakże interesujące polskie grody, wśród których znajduje się Koszalin, Słupsk, czy Kamień Pomorski, warto zajrzeć na Kaszuby. To prawdziwa kraina rozmaitości. Już od widoku pięknych jezior, malowniczych wzgórz, wąwozów, lasów i łąk niejednemu morze zawirować w głowie, a i tak na deser zostanie obejrzenie jedynego w Europie domu, który stoi „na głowie", gdzie wchodzi się oknem w dachu.


   

  Raj dla amatorów wodnych sportów

  Mowa oczywiście o Krainie Mazurskich Jezior, która od wielu lat bardzo dynamicznie się rozwija. Z każdym rokiem przybywa tu atrakcyjnie położonych hoteli, pensjonatów, a także pól namiotowych i campingów. Doskonałe położenie jezior zapewnia organizowanie fantastycznych, pełnych atrakcji przyrodniczych spływów kajakowych, czy rejsów jachtami, a wspaniałe lasy, których tu również nie brakuje z pewności zadowolą wielbicieli zbierania jagód i grzybów oraz zapuszczania się w gęstwiny leśne, które gdzie nie gdzie kryją historyczne niespodzianki. Jedną z nich jest np. Gierłoż, gdzie w okresie II wojny światowej znajdowała się tajna kwatera Adolfa Hitlera.

  Z Pojezierzy niedaleko już do polskiej „ściany wschodniej". Tu wyjątkowych wrażeń dostarczyć mogą zarówno tereny przyrodnicze niemal nietknięte ręką ludzką, takie jak modna ostatnimi czasy Rospuda, przez nadbużańskie krainy, aż do Roztocza i Białowieży, jak również całe bogactwo , jak i liczne, ciekawe miejsca, świadczące o „koktajlu" narodowościowym, który zamieszkuje tutejsze tereny. Zabytki, będące historycznymi wizytówkami kresów – liczne pałace, zabytkowe dwory oraz budowle sakralne – cerkwie i tatarskie meczety, w których wciąż można podziwiać tradycyjne obrządki. Stare cmentarze, pomniki, wsie, o których jakby zapomniał świat i wszystko wygląda jak przed dziesiątkami lat to nie lada kąsek dla turystów.


   

  Bliżej nieba

  Południe Polski z otwartymi ramionami czeka na fanów górskich wspinaczek i „białego szaleństwa". Uroda polskich gór jest rozsławiana od wielu lat. Choć zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim wysokie Tatry, które latem przyciągają amatorów wspinaczki skałkowej, górskich wycieczek, a zimą narciarzy i snowboardzistów, to warto dostrzec również potęgę polskich Bieszczad, czy Sudetów.

  Stolica polskich Tatr – Zakopane, nęci ogromną i niezwykle atrakcyjną bazą noclegową i gastronomiczną. Znajdą tu miejsce dla siebie zwolennicy luksusowych rodzinnych wczasów, które oferują znane pensjonaty i pełne wygód hotele, jak również wielbiciele wypadów kulturoznawczych, którzy mogą zamieszkać w tradycyjnych góralskich chatach, prowadzonych przez żyjące tu od pokoleń rodziny pasterskie.

  Tatrom, w niczym pod względem atrakcji nie ustępują inne górzyste rejony Polski. Mowa tu przede wszystkim o Bieszczadach – malowniczej, urokliwej krainie, gdzie atrakcji jest bez liku. Na wyciągnięcie ręki są tu górskie szlaki turystyczne, które ucieszą zarówno piechurów, narciarzy, mogących korzystać z długich tras zjazdowych, jak i rowerzystów, na których czekają zjazdowe trasy rowerowe. Ale nie tylko wielbiciele górskich eskapad znajdą tu coś dla siebie. Mnogość jezior i rzek jest prawdziwą gratką dla miłośników kajaków i żeglowania. Bieszczady mogą poszczycić się doskonałym zapleczem turystycznym. W ostatnich latach powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych, które są w stanie zapewnić komfortowe warunki zamieszkania, wyżywienia oraz inne atrakcje, jak np. wycieczki krajoznawcze, wyprawy konne latem, czy np. sannę zimą.


   

  Miejskie smaczki

  Nie tylko zieleń i obcowanie z naturą mogą zapewnić świetne spędzanie czasu. Polska to kraj o ciekawej i bardzo burzliwej historii. Warto ją poznać. A po to trzeba udać do dużych miast, gdzie śladów historii znaleźć można wiele. Warszawa, Kraków, Łódź, Toruń, Gdańsk, czy choćby Bydgoszcz obfituje w niezwykła architekturę, interesujące zabytki i miejsca magiczne.

   

  Zabytki UNESCO w Polsce

   

  Źródło: MSZ oraz POT

   

  Więcej informacji:

  http://www.poland.gov.pl/

  http://www.poland.travel/

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: